Komisja ds. rozwoju społecznego

Kibice Razem

Tytuł praktyki
Kibice Razem

Tematyka
Sprawy społeczne (w tym zdrowie i zatrudnienie)

Typ rozwiązania
Sformalizowany

Podstawa prawna
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

Dokumenty wewnętrzne
Corocznie realizatorzy zadania są wyłaniani w ramach konkursu na realizację zadań publicznych Miasta Gdańska, realizowanych przez Wydział Polityki Społecznej określonych w Programie współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na dany rok przez podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych i nie działające w celu osiągnięcia zysku

Opis praktyki
Wspieranie rozwoju społeczności lokalnych – współpraca ze środowiskiem kibiców oraz promowanie pozytywnych wzorców kibicowania poprzez realizację projektu „Kibice razem” oraz prowadzenie lokalnego ośrodka projektu pod adresem Gdańsk-Wrzeszcz ul. Fiszera 10. Działalność gdańskiego ośrodka wspiera inicjatywy wywodzące się bezpośrednio ze środowiska gdańskich kibiców, pomaga je realizować wspólnie z kibicami. Realizuje również inne działania nie koniecznie o profilu stricte kibicowskim, ale włączające przedstawicieli kibiców w życie społeczne miasta Gdańska i lokalnej społeczności, co ma na celu głównie ukazanie pozytywnej strony działalności kibiców. Grupa ta cechuje się dużym potencjałem społecznym, który chętnie przekuwa w działanie, z korzyścią dla innych (akcję skierowane do dzieci i młodzieży, akcje patriotyczne, współpraca z domami dziecka).
W roku 2010 od czerwca do grudnia projekt miała charakter pilotażowy, w tym czasie główny nacisk położono na adaptację ośrodka do potrzeb działania projektu, a także zainicjowano pierwsze działania mające na celu wprowadzenie projektu w środowisko gdańskich kibiców, nadanie mu pewnego rodzaju rozpoznawalności oraz zbudowanie wzajemnego zaufania, które jest niezwykle istotne w kontekście codziennej pracy z kibicami.
Ważnym etapem w działaniu projektu był okres przed EURO 2012 - Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, podczas których pracownicy projektu otrzymali zadanie przygotowania oraz przeprowadzenia pracy stacjonarnej Ambasady Kibiców, punktu informacyjnego dla fanów piłki nożnej z całego świata. Przygotowania do projektu rozpoczęły się niemalże 2 lata wcześniej, w ich trakcie pracownicy projektu, członkowie „Lwów Północy” oraz inni wolontariusze wywodzący się ze środowiska gdańskich kibiców przebyli szereg spotkań i szkoleń w kraju i za granicą, aby jak najlepiej przygotować się do wykonania zadania i jak najlepiej zaprezentować Gdańsk w trakcie mistrzostw. Ambasada działała przez cały okres trwania imprezy po kilkanaście godzin na dobę, ogółem obsłużyła prawie 5000 kibiców, a jej praca bardzo wysoko oceniona została przez władze Miasta Gdańska, jak i inne podmioty odpowiadające w różnych zakresach za organizację turnieju. Doświadczenie zdobyte przez pracowników projektu może zostać z powodzeniem wykorzystane w przyszłości przy organizacji innych wielkich imprez sportowych, które będą miały miejsce w Gdańsku.
Od roku 2011 do dnia dzisiejszego projekt wszedł już w normalna fazę działania. Realizuje różne inicjatyw z kibicami lub dla kibiców - turnieje piłkarskie, wydawanie gazetki, organizacja spotkań dla kibiców, darmowe porady prawne, turnieje piłkarzyków itp. Siedziba projektu stała się naturalnym miejscem spotkań dla kibiców Lechii Gdańsk, czy to zorganizowanych w ramach stowarzyszenia, czy też nie sformalizowanych grup kibiców. Stanowi on też ważny punkt w działaniu grupy Ultras Lechia Gdańsk, grupy młodych ludzi zajmujących się tworzeniem opraw meczowych, którzy w ośrodku mają swego rodzaju „bazę”, w której wykonują np. szycie materiałów, projektowanie opraw etc. Dla tej grupy organizowane były także warsztaty artystyczne ze studentkami z wydziału architektury politechniki gdańskiej.
Projekt prowadzi wiele inicjatyw skierowanych do dzieci i młodzieży, w tym także dla wychowanków domów dziecka. Organizuje regularnie turnieje piłkarskie, zwiedzanie stadionu, wizyty na meczach Lechii Gdańsk, a także zaprasza dzieci i młodzież na sportowe wydarzenia innych dyscyplin sportowych (np. siatkówka, piłka ręczna). Ponadto projekt organizuje spotkania z dziećmi w szkołach, konkursy plastyczne, spotkania z piłkarzami, czy festyny rodzinne. Stara się jak najszerzej promować gdański sport i aktywność sportową.
Działania projektu Kibice Razem Lechia Gdańsk zyskują sporą aprobatę różnych podmiotów i środowisk, jak to miało miejsce choćby przy organizacji konferencji dotyczącej zagadnienia pirotechniki na stadionach piłkarskich w roku listopadzie 2012 roku. Przy obecności przedstawicieli wielu różnych instytucji, począwszy od władz Miasta Gdańska, po przedstawicieli Polskiego Związku Piłki Nożnej, spółki Ekstraklasa SA, Państwowej Straży Pożarnej, przedstawicieli świata nauki, czy wreszcie kibiców z Gdańska, innych polskich miasta, a nawet klubów zagranicznych. Każdy z nich zwracał uwagę na fachowe podejście do przedsięwzięcia i organizację stojącą na bardzo wysokim poziomie. Co ważne realizując różne przedsięwzięcia projekt Kibice Razem Lechia Gdańsk potrafi trafić w oczekiwania zarówno urzędników, jak i zwykłych kibiców, co doskonale obrazuje rolę, jaką powinien spełniać.

Zaangażowanie partnerów
Bazowym partnerem projektu jest Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”, które jest bezpośrednim łącznikiem miedzy projektem, a zorganizowanymi i niezorganizowanym grupami kibiców Lechii Gdańsk, jako głównego beneficjenta działań projektu. Członkowie stowarzyszenia angażują się niemalże w każde działania realizowane przez gdański ośrodek Kibice Razem, zdecydowana większość z nich jest wręcz wspólnie realizowana.
Ponadto dużą rolę odgrywa Fundacja „Obudź Nadzieję”, która oprócz spełniania roli realizatora projektu jest też obok „Lwów Północy” głównym partnerem, aktywnie biorącym udział w działaniach skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Członkowie fundacji pomagają przy działaniach skierowanych, a także angażują w nie swoich podopiecznych.
Jednym z partnerów jest także klub Lechia Gdańsk SA. Dzięki wsparciu ze strony klubowej możemy realizować działania takie jak zapraszanie dzieci na mecze, czy udział piłkarzy przy różnych naszych inicjatywach.
Innym partnerem, który wspiera nasze działania skierowane do dzieci jest spółka zarządzająca stadionem PGE Arena - Arena Gdańsk Operator, umożliwiająca nam zapraszanie grup dzieci i młodzieży na zwiedzanie stadionu, czy udostępniająca nam teren przy stadionie na organizację np. festynów.

Metryczka praktyki
kontakt do osoby koordynującej:
Jan Ptach,
tel.: 58 323 67 75, e-mail: jan.ptach@gdansk.gda.pl
Wydział Polityki Społecznej, Urząd Miasta Gdańska
www.gdansk.pl